Robotic Process Automation – newsy, wiedza, szkolenia i boty do pobrania

Robotyzacja procesów biznesowych może być realizowana na różne sposoby.

Każda automatyzacja procesu biznesowego powinna rozpocząć się od dokładnej analizy procesu celem:

  • określenia stanu AS IS,
  • przygotowania lub zaktualizowania dokumentacji opisującej proces,
  • zastanowienia się nad tym, co i czy w ogóle coś może być zautomatyzowane w tymże procesie,
  • wybór sposobu automatyzacji wybranych kroków w procesie.

Powyższe czynności najczęściej realizuje RPA Business Analyst. Jednak to dopiero początek drogi do automatycznego procesu. Kolejnym krokiem powinna być analiza procesu pod kątem jego uporządkowania i ewentualnego usprawnienia, z wykorzystaniem podejścia i narzędzi Lean Management. Dzięki temu nie będzie się automatyzować marnotrawstwa, czyli czynności, które są zbędne w procesie.

Dopiero po wykonaniu powyższych kroków można przystąpić do ostatecznego wyboru sposobu automatyzacji. Należy jednak mieć na uwadze to, że robotyzacja, czy automatyzacji procesów biznesowych, nie zawsze opiera się o jedno z aktualnie najpopularniejszych narzędzi klasy RPA, czyli UiPath, Automation Anywhere czy Blue Prism. To są zaawansowane narzędzia, od których nie trzeba rozpoczynać przygody z robotami. Można rozpocząć od tańszych i prostszych rozwiązań,

Mogą to być narzędzia dostępne on-line, jak na przykład: Zapier, IFTTT czy Microsoft Flow. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z narzędzi do zarządzania zadaniami, np. w stylu kanban.

Nie można zapominać również o narzędziach, które już są dostępne w organizacji, np. skrzynka e-mail. W niej również drzemie potencjał, z którego warto skorzystać.

Trzecią grupą narzędzi do robotyzacji procesów biznesowych, obok narzędzi RPA i on-line, są programy na systemy Android i iOS. Korzystanie z nich daje całkowicie inne wrażenia i możliwości, które wiążą się głównie z mobilnością podczas korzystania z robotów.

Reasumując – ilości systemów, a co za tym idzie możliwości podnoszenia efektywności pracowników i procesów – rosną. Warto trzymać rękę na pulsie i już teraz czerpać z nich korzyści. Jednym z ciekawszych serwisów, który szybko się rozwija, jest:

http://RPAbots.center

Można znaleźć tam newsy i praktyczne posty z obszaru RPA. Szkolenia z popularnych narzędzi, a co najważniejsze roboty, z których można korzystać do automatyzacji procesów. Serwis jest młody, ale baza wiedzy szybko jest zapełnia.